Az intraabdominalis összenövések bonyolíthatják a sebészeti beavatkozásokat és meghosszabbíthatják azok időtartamát, növelve a fertőzés és a vérveszteség kockázatát. Megzavarhatják a szülést sürgősségi császármetszés esetén, és későbbi szövődményeket okozhatnak, például meddőséget, bélelzáródást vagy krónikus kismedencei fájdalmat (3).
A sebgyógyulás és a tapadás kialakulása gyulladásos, hormonális és genetikai tényezők által szabályozott folyamatok, ezért egyéntől függenek. Összefüggés van a hegesedési problémák – például a keloidok – és a sűrű intraabdominalis összenövések között. Egy nagyon friss tanulmány kimutatta, hogy a súlyos striákkal küzdő nőknek vastag intraperitoneális összenövései voltak. Az intraperitoneális adhéziós nőknél több vaszkuláris, hiperpigmentált, kevésbé rugalmas és hipertrófiás heg (4) volt, ami megerősíti, hogy ezek az összenövések gyógyulási rendellenességekkel küzdő embereknél fordulnak elő (3).
Nincs egyetlen, validált és szabványosított módszer az intraabdominalis összenövések értékelésére és leírására. A kutatók különböző pontozási rendszereket alkalmaztak, amelyek továbbra is bonyolultak. Az összenövések helye, súlyossága (törékeny vagy összetartó), kiterjedése, valamint a szomszédos szervek, például a hólyag, a bél és az omentum (a hasi szerveket borító zsírszövet, a hashártya) érintettsége alapján (3).
A C-metszetű hegek kezelési lehetőségei közé tartoznak a nem sebészeti módszerek: pressoterápia, helyi gyógyszerinjekció, IPL és terápiás lézer.
Ezek a kezelések részben javítják a megjelenést és a viszketést, de nem az egyes hegek által okozott depressziót.
A sebészeti kezelést is széles körben alkalmazzák, és abból áll, hogy az eredeti bemetszés mentén levágják a heget, és felszabadítják a bőr alatti zsír és a hasfal izomzata közötti tapadásokat. Ezek a sebészeti kezelések azonban nagyon gyakoriak új összenövések és új hegek kialakulásához.
Az autológ zsírbeültetést vagy lipofillinget gyakran alkalmazzák a testkontúrhibák kezelésére. A zsír valójában jelentős regenerációs potenciállal rendelkező őssejteket tartalmaz, amelyek képesek a sérült szövet helyreállítását jelentősen elősegíteni. A zsír ezért tudja befolyásolni a sebgyógyulást, a lágyszövetek helyreállítását és a hegek átalakulását (5).
A zsír térfogati kapacitása mellett serkenti a bőr és a szomszédos szövetek növekedését és minőségét.